A kivehető készülékek, ahogy nevükből is következik, a szájból eltávolíthatók, elsősorban ún. vegyes fogazatban – tehát amikor tej- és maradó fogak is vannak a szájban – végzünk kezeléseket. Napi 10-12 órás viselésük szükséges, de általában elegendő csak éjszaka hordani őket.
A kivehető készülékek három fő típusra oszthatók: aktív lemezek, passzív lemezek és funkciós/bimaxilláris készülékek, beleértve a szilikon trénereket. Céljuk az állcsontok növekedésének és a fogak helyzetének kedvező irányú befolyásolása, elősegítve a szabályos fejlődést és funkcióképesebb fogazat kialakítását. Kezelés hiányában az állapot romolhat, ami esztétikai és egészségügyi problémákat, például fogszuvasodást, ínysorvadást, vagy állkapocsízületi panaszokat okozhat. A kezelés kivehető vagy rögzített készülékkel történik, amit a fogazati eltérés és életkor alapján a kezelőorvos választ ki.
A kivehető készülékek rendeltetése az állcsontok szabályos növekedésének és szabályos okklúziójának elősegítése. A fogak szabályos (torlódás-, és résmentes) ívben történő beállítása a rögzített készülékek feladata. A legtöbb esetben a kivehető készülékes kezelés előkezelést jelent a rögzített készülékhez. Jelentőségük azonban nem becsülhető le, mert segítségükkel olyan szabálytalanságok oldhatók meg, amelyek később, rögzített készülékkel már nem lehetségesek, vagy megoldásuk időigényesebb.
Az aktív lemezekre jellemző, hogy egy vagy több csavart tartalmaznak, amelyek elsősorban a fogívek tágítására szolgálnak. Ezzel szemben a passzív lemezek soha nem tartalmaznak csavart, és általában a fogszabályozó kezelés végső, retenciós fázisában használják őket az elért eredmények megőrzésére. A fix készülék eltávolításával a fogak még nem rögzültek végleges helyzetükben, ezért a retenciós lemez viselése szükséges, hogy a fogágyban lévő rostok és csontok is megfelelően átépüljenek és megszilárduljanak.
A passzív lemezek nem tartalmaznak csavart, és általában rögzített készülék, CA vagy Bioaligner kezelés után alkalmazzák az elért eredmények fenntartására. A rögzített készülék eltávolítása nem jelenti a kezelés végét! Mivel a fogak még nem rögzültek végleges helyükön, mozoghatnak, ezért 3 évig, minden este szükséges a retenciós lemez viselése. Ez biztosítja, hogy a fogágyban lévő rostok megfelelően átépüljenek és szilárd csontállomány alakuljon ki a foggyökerek körül, fenntartva az elért eredményeket.
A funkciós vagy bimaxilláris készülékek a kivehető fogszabályozók egy külön csoportját alkotják. Ezek mindkét fogívet borítják, és egyszerre hatnak az alsó és a felső állcsontra. Képesek megváltoztatni a két fogív vagy állcsont viszonyát, elsősorban a szaggitális és vertikális, kisebb mértékben pedig a transzverzális síkban. Ezekkel a készülékekkel az állcsontok növekedési ütemét és irányát lehet befolyásolni, azonban ez a jelentős szövetformáló hatás csak a növekedési időszakban érhető el. A serdülőkor, különösen annak eleje a legalkalmasabb a növekedési korrekcióra.
A horkolás felületes alváshoz vezet, és a kialvatlanság napközben fáradtságot, ingerlékenységet és általános lehangoltságot okoz. Zavarja a házastárs vagy a szobában alvók pihenését is. A horkolás azért alakul ki, mert a szájüreg, az orrüreg és a garat ellazult lágyrészei, valamint a hátracsúszó állkapocs szűkületet okoznak. Az így áramló levegő örvényt kelt, ami a lágyrészek rezgéséhez vezet. A különböző horkolásgátló készülékek közös jellemzője, hogy az állkapcsot előretolt helyzetbe erőltetik, feszesebbé téve az izmokat, így gátolják a horkolás kialakulását.
Válaszok a leggyakoribb fogszabályozási kérdésekre
Az éjszakai, vagy funkciós fogszabályozó készülék rendszeres viselése segít abban, hogy a fogak és az állcsontok a megfelelő helyzetbe kerüljenek, és elhárítsa az akadályokat a szabályos növekedés elől. Különösen fontos pubertáskorban, mert ilyenkor az állcsontok még növekedésben vannak, és a készülék segíthet megelőzni vagy javítani a harapási eltéréseket, mint amilyen a mélyharapás, nyitott harapás, túlharapás, vagy keresztharapás.
A kivehető fogszabályozó kezelés segíthet olyan növekedési rendellenességek helyreállításában, mint a mélyharapás (amikor a felső fogak túlzottan fedik az alsó fogakat), a kidőlt fogak (amikor a fogak túlságosan előre állnak), vagy a keresztharapás (amikor a felső és alsó fogív szélessége nem illeszkedik egymáshoz).
Ha nem hordja rendszeresen a kivehető fogszabályozót, a kezelés nem lesz hatékony és a fogak vagy az állcsontok növekedése nem alakul megfelelően. Ez késleltetheti a javulást, vagy akár visszaesést is okozhat, ami hosszabb kezelést és súlyosabb fogászati problémákat eredményezhet a jövőben.
Általában az orvos ajánlása szerint a kivehető fogszabályozót napi 8-16 órán át kell viselni, beleértve az éjszakát is. A pontos időtartamot mindig a szakorvos határozza meg, figyelembe véve a fogak és az állcsontok aktuális helyzetét, valamint a kívánt kezelési célt.
Tinédzserkorban a növekedés és a fejlődés szempontjából az alvás különösen fontos, mivel a növekedési hormon nagy mennyiségben termelődik és kerül a vérkeringésbe éjszaka, alvás közben. Emiatt a kivehető fogszabályozó készülék éjszakai viselése is elegendő lehet, mivel ilyenkor a növekedés (csontátépülés) folyamata felgyorsul. A hormonális aktivitás és a növekedési folyamatok intenzitása miatt a készülék hatékonyan támogatja a fogak és az állcsontok szabályos irányú növekedését.
Más típusú kivehető készülékek folyamatos mechanikai hatást igényelnek, így azok napközbeni viselése is szükséges a megfelelő eredmény eléréséhez. Ezek a készülékek az egész nap folyamén fenntartják a nyomást a fogakon és a folyamatos csontátépülésen keresztül folyamatosan mozgatják a fogakat a kívánt pozícióba.
A konzultáció nagyjából 30 percet vesz igénybe, amely elegendő arra, hogy felmérjem a Páciens igényeit és ezek alapján, szóban, többféle kezelési módot is felvázolhassak. Ára 15 000 Ft, amely levonható a készülék-, vagy a kezelés árából.