A fogakra ragasztott elemekbe bekötött ívekkel mozgatják a fogakat. Elsődleges cél a szép mosoly elérése, de orvosi szemmel legalább annyira fontos a szabályos harapás, azaz amikor a két fogív szabályosan csuk össze egymással. Ezt a fogakat változatos alakzatban összekötött gumikarikákkal hozza létre a páciens, saját magának, az orvos útmutatásai alapján.
A klasszikus rögzített fogszabályozó kezeléseknél gyakran szükséges kisőrlő fogak eltávolítása, általában két felső (disztálharapás) vagy két alsó kisőrlő (meziálharapás), illetve négy kisőrlő eltávolítása, ha a torlódás nagyobb. A foghúzás helyet teremt a fogaknak, korrigálja a harapási eltéréseket, és segít a harapás zárásában. Azonban az egészséges fogak eltávolítása negatív arcesztétikai változásokat okozhat, mivel a frontfogak hátrébb kerülnek, az ajkak és a középarc beeshet, ami idővel romlik.
A hagyományos rögzített fogszabályozónál kis torlódás esetén is gyakran kell fogat húzni, mert a nagy erők miatt a frontfogak kifelé dőlnek, és nehezen illeszthetők a fogsorba. A Damon®-technikával foghúzás nélkül is megoldható a torlódás, mivel a lágy erők megtartják a frontfogakat, és a fogívek szélesednek, így helyet teremtenek a fogaknak. A harapási eltérések is korrigálhatók foghúzás nélkül, elasztikus gumihúzással. A Damon®-rendszernél foghúzásra csak ritkán, 5-10%-ban, esztétikai okokból kerül sor, ha a frontfogak kifelé dőlnek, és negatívan hatnak a profilra.
Anyaguk fém, fémből öntött, fémszínű, hagyományos bracketek. Az íveket gumiligatúrákkal rögzítik a bracketekhez. Ez a típus a legolcsóbb, viszont kevésbé hatékony és higiénikus, mert a gumiligatúrák akadályozzák a fogak mozgását, és könnyen lerakódhat köréjük ételmaradék, ami megnehezíti a tisztítást.
Az önzáró, más néven önligírozó készülékeknél a bracketek retesz- vagy ajtószerűen nyithatók és zárhatók, így nincs szükség gumiligatúrákra. Ennek köszönhetően kisebb a súrlódás, így kisebb erők is elegendőek a fogak mozgatásához, ami hatékonyabbá teszi a kezelést. Higiénikusabbak is, mivel kevesebb plakkretenciós felületük van, ami könnyebben tisztítható. Az ilyen bracketek porcelánból vagy fémből készülhetnek.
Ezek a bracketek porcelánból, zafírkristályból vagy korundból (polikristályos alumínium-oxid) készülnek. Közös tulajdonságuk, hogy fogszínű vagy porcelánszínű anyagból öntik őket, így távolról szinte észrevehetetlenek. Azok számára ideális megoldás, akik esztétikus, kevésbé látható fogszabályozót szeretnének, amely ugyanakkor hatékony marad.
Az önzáró, más néven önligírozó készülékeknél a bracketek reteszesen vagy ajtószerűen nyithatók és csukhatók, így nem szükséges gumiligatúrák használata. Ezáltal kisebb a súrlódás, és kisebb erővel is hatékonyan mozgathatók a fogak. Ezek a készülékek higiénikusabbak is, mivel kevesebb plakkretenciós felületet biztosítanak, és könnyebben tisztíthatók. A bracketek készülhetnek porcelánból vagy fémből.
Válaszok a leggyakoribb fogszabályozási kérdésekre
A ragasztott retainerek a metsző- vagy a frontfogak belső felületén rögzülnek. Feladatuk, hogy a metszőfogakat egymáshoz képest ne engedjék elmozdulni. Az oldalsó fogak, azaz a fogív oldalsó és hátsó része beesik -ha nem hordja a retenciós sínt is-, mivel nem tartja őket semmi az új helyzetben.
Ha nem sérti a száját, vagy nem zavarja a táplálkozásban és beszédben akkor elég, ha a következő időpontban látja a kezelő orvosa. Ellenkező esetben a lehető legrövidebb időn belül keresse fel a szakrendelést.
A fogak érzékenysége és fájdalma az aktiválást követően teljesen normális, mivel a bekötött ív feszítő hatására a fogak mozogni kezdenek. Ez a fájdalom általában néhány nap alatt enyhül, és enyhe fájdalomcsillapítók (pl. ibuprofen) segíthetnek. Ha a fájdalom tartósan fennáll vagy nagyon intenzív, érdemes felkeresni a kezelőorvosát.
Igen, lehet sportolni rögzített fogszabályozóval. Azonban bizonyos sportoknál, különösen a kontakt sportoknál (pl. futball, kosárlabda), javasolt egy fogvédő használata a fogak és a fogszabályozó védelme érdekében. A fogvédőt egyénre szabottan is el lehet készíttetni.
A keményebb állagú ételekre harapáskor – ilyen a zsemle, kifli, vagy a kenyérhéja –letörhetnek a ragasztott elemek. Ezeket inkább feldarabolva tegye a szájába.
A fogszabályozót naponta többször, minden étkezés után tisztítani kell, hogy elkerülje a lepedék és az ételmaradék felhalmozódását, ami fogszuvasodáshoz és ínygyulladáshoz vezethet. Használjon puha sörtéjű fogkefét, fogköztisztító kefét és fogselymet, hogy minden részletet alaposan megtisztítson a fogak és a fogszabályozó körül.
Általában 4-8 hetente szükséges ellenőrző vizitre menni, hogy az orvos aktiválja a készüléket, nyomon kövesse a fogak mozgását és szükség esetén korrigálja a kezelést. Ezek az időpontok biztosítják, hogy a fogszabályozó a megfelelő módon működjön és a kezelés a tervezett ütemben haladjon.
Ingyenes konzultációt kínálok pácienseimnek, ahol megvitathatjuk, hogy melyik fogszabályozó készülék felel meg legjobban az Ön igényeinek.