Kivehető készülékek
A kivehető készülékek, ahogy nevükből is következik, a szájból eltávolíthatók, elsősorban ún. vegyes fogazatban – tehát amikor tej- és maradó fogak is vannak a szájban – végzünk kezeléseket.
Napi 10-12 órás viselésük szükséges, de általában elegendő csak éjszaka hordani őket.
A kivehető készülékek között három nagy csoportot különböztetünk meg: az aktív lemezek, a passzív lemezek és a funkciós vagy bimaxilláris készülékek és ez utóbbin belül a (gyári) szilikon anyagból készülő trénerek. A kivehető készülékes kezelés célja az állcsontok növekedésének és a fogak helyzetének kedvező irányú befolyásolása, elhárítva ezzel az akadályt szabályos fejlődésük elől, szebb és funkcióképesebb fogazat létrehozása. A kezelés elmaradása az állapot súlyosbodását okozhatja és nemcsak esztétikai hátrányai lehetnek, hanem fogazati betegséget (pl. fogszuvasodás, ínysorvadás, állkapocs ízületipanaszok) okozhat. A kezelés fogszabályozó készülékkel történik, melynek kivehető és beragasztott változatai lehetnek. Hogy melyiket kell alkalmazni, azt az adott fogazati eltérés és életkor alapján dönti el a kezelő orvos.
A kivehető készülékek rendeltetése az állcsontok szabályos növekedésének és szabályos okklúziójának elősegítése. A fogak szabályos (torlódás-, és résmentes) ívben történő beállítása a rögzített készülékek feladata. A legtöbb esetben a kivehető készülékes kezelés előkezelést jelent a rögzített készülékhez. Jelentőségük azonban nem becsülhető le, mert segítségükkel olyan szabálytalanságok oldhatók meg, amelyek később, rögzített készülékkel már nem lehetségesek, vagy megoldásuk időigényesebb.