Rögzített készülékek, fogszabályozás foghúzás nélkül

A fogakra ragasztott elemekbe bekötött ívekkel mozgatják a fogakat. Elsődleges cél a szép mosoly elérése, de orvosi szemmel legalább annyira fontos a szabályos harapás, azaz amikor a két fogív szabályosan csuk össze egymással. Ezt a fogakat változatos alakzatban összekötött gumikarikákkal hozza létre a páciens, saját magának, az orvos útmutatásai alapján.

A klasszikus fogszabályozó kezeléseknél, a hagyományos rögzített készülékeknél sokszor szükséges fogat húzni: elsősorban kisőrlő fogakat, általában két felső kisőrlőt (disztálharapás), vagy a két alsó kisőrlőt (meziál harapás), vagy a négy kisőrlőt (ha a két fogívben a tolódás nagyobb, mit ¾ kisőrlő nagyságú. A foghúzás segítségével elsősorban helyet lehet teremteni és így feloldani a torlódást, másodsorban harapási eltérést lehet korrigálni a felső és alsó fogsor között előre-hátra irányban (disztál-, és meziálharapásnál), valamint segít a harapás zárásában nyitott harapás esetén. A foghúzások – azon kívül, hogy egészséges fogakat távolítanak el – negatív arcesztétikai változásokkal járhatnak, mivel a frontfogak hátrébb kerülnek, az ajkak és a középarc beesik, ami a kor előre haladtával rosszabbodhat.

A hagyományos elven működő rögzített fogszabályozó készülékeknél azért kell fogat húzni kis torlódásnál is, mert a nagy erők miatt a frontfogak kontroll nélkül dőlnek kifelé és így lehetetlen őket normálisan beállítani a fogsorba. A Damon®-technika segítségével bármekkora torlódás megoldható foghúzás nélkül, mert a lágy erők miatt az ajkak izomzata megtartja az elülső fogakat, és oldalirányba tágulnak a fogívek, amelynek segítségével egyrészt lesz hely a torlódott fogak számára foghúzás nélkül is, másrészt gyönyörű széles mosoly és harmonikus profil lesz a kezelés arcesztétikai eredménye. A harapási eltérések miatt sem kell fogat húzni, mert szintén a lágy erők miatt elasztikus gumihúzással korrigálhatóak a harapási eltérések (ha szükséges, mikrocsavarok alkalmazásával kombináljuk a kezelést).

A Damon®-rendszernél csak akkor húzunk fogat (ez az esetek csupán 5-10 százaléka), ha ez arcesztétikai okokból szükséges, elsősorban az olyan esetekben, ahol a profilra negatívan hatva kifelé dőlnek a frontfogak. Ebben az esetben a foghúzás biztosítja a megfelelő arcesztétikai eredményt, tehát a szép, harmonikus profilt és középarcot.