Bimaxilláris készülékek

A funkciós vagy bimaxilláris készülékek egy külön csoportját alkotják a kivehető fogszabályozó készülékeknek. Mindkét fogívet borítják, egyszerre hatnak az alsó és a felső állcsontra, pontosabban képesek arra, hogy a két a két fogív, illetve állcsont viszonyát elsősorban a szaggitális és vertikális (kisebb mértékben transzverzális) síkban megváltoztassák. Az állcsontok növekedési ütemét és irányát lehet a segítségükkel befolyásolni. Ilyen nagy mértékű szövetformáló, átépítő hatás azonban csak a növekedés aktív időszakában érhető el. A serdülőkor, annak is a kezdeti szakasza az, amikor a növekedés a legintenzívebb, ezért leginkább ez az időszak alkalmas a növekedési korrekció kivitelezésére.

A bimaxilláris, funkciós készülékeket leginkább szaggitális  (leggyakrabban II. osztályú) és vertikális (az európai populációra jellemző a mélyharapás) rendellenességek kezelésére használjuk. A kiindulási helyzet gyakran egy hátra helyeződött vagy alulnövekedett (disztál harapás)alsó állcsont, de a jóval ritkább III. osztályú rendellenességek kezelése is lehetséges bizonyos határok között ilyen típusú készülékekkel. A készülék szájba helyezve kimozdítja a mandibulát a nyugalmi, ám kóros, (pl. disztális) pozíciójából egy megfeszített, aktivált állapotba. Az állcsontok új helyzetét az ún. konstrukciós viaszharapással rögzítjük és a mikor a páciens a készüléket viseli, kénytelen mindig az általunk meghatározott helyzetbe zárni. A funkciós készülékek naponta 8-10 órára kimozdítja  a mandibulát a kényelmes, de rossz helyzetéből és új helyzetbe kényszeríti. Ennek következtében a csontállományban, az izmokban, az állkapocs ízületben struktúraváltozás következik be; a szövetek adaptálódnak az új helyzethez. Az állcsontok új helyzetében el kell érni, hogy a fogak stabil okklúziója, pontos záródása is kialakuljon; ennek érdekében a készüléket az adott rendellenességnek megfelelően kell becsiszolni, segítve ezzel a fogak elmozdulását, növekedését, okklúzióba kerülését.  Még egyszer szeretnénk hangsúlyozni, hogy ilyen típusú, ún. állcsont ortopédiai beavatkozások csak a növekedés aktív időszakában hajthatók végre.

A kivehető készülékeket elsősorban vegyes fogazat időszakában alkalmazzák. Az egyedileg (lenyomat alapján) készülő funkciós, bimaxilláris készülékek a vegyes fogazati periódus második szakaszában (10 éves kor fölött) használatosak. A különböző, ún. gyári Trénerek ennél korábban 7-9 éves kor között. A trénereken, illetve az olyan lenyomat alapján készülő készülékek, amelyen  nincsenek kapcsok, a Páciens tartja a szájában alvás közben. Ezek a készülékek nem „esnek ki” a gyermek száájból. Egy hét alatt megtanulhatók a velük való alvás. Elsõdleges feladata a rossz szokások, például a szájlégzés, helytelen nyelési minták megszüntetése. Pusztán ezzel, már komolyan beavatkoztunk a fogak helyzetének optimalizálásába. Puha szilikon anyagból készülnek, így viselésük kényelmes. Felnőtteknél ritkán, általában rögzített készülék kiegészítőjeként vagy fogvédőként használatosak.