Digitális Aligner (Bioaligner) technika

LÁTHATATAN ÉS KIVEHETŐ
A fogak sorba állítása nemcsak a fogakra felragasztott rögzített készülékkel, hanem kivehető készülékkel (sínekkel) is lehetséges. Ezek átlátszó, vékony, műanyag fóliából préselt sínek, amelyek egy mozdulattal, tetszés szerint ki-, és visszarakhatók.

KEZELÉSI IDŐ
A kezelési idő, azaz a sínek darabszáma a fog mozgatás mértékétől függ. Egy, vagy akár több hónap is lehet, de mindenképpen rövidebb, mint a rögzített készülékes kezelés, mert az fogak mozgása egyenként, pontosan megtervezhető.

VISELÉSE
Habár tetszés szerint kivehető és visszarakható, ha az orvos másképpen nem rendeli, a síneket 2 hétig, napi 20-22 órán át kell viselni, hogy hatásukat kifejtsék.

ELŐNYÖK

  • szükség esetén bármikor kivehető
  • higiénikus és könnyen tisztítható
  • evés és fogmosás alkalmával kivehető
  • könnyű megszokni és viselése nem zavaró
  • gyors és látványos változás, rövid kezelési idő
  • nincs véletlen baleset, ezért nincs szükség sürgős orvosi segítségre (pl. letört bracket, szúró drót, sérült nyálkahártya).
  • minden típusú  fogmozgatás kivitelezhető  a fogakra ragasztott, általában 2×2 mm-es  kiegészítők segítségével, amelyek azonban szintén láthatatlanok
  • használható rögzített készülékes kezeléssel kombinálva, előtte,  utána, a kezelési idő lerövidítésére, fogszabályozás után visszarendeződést követően
  • fájdalommentes

HÁTRÁNYOK

  • nem minden esetben ajánlott
  • középvonal, vagy tökéletes okklúzió beállítására egymaga nem javasolt, csak rögzített készülékkel kombinálva
  • szükség van a Páciens kitartó együttműködésére. Ha a javasoltnál kevesebbet van szájban, a kezelés nem halad
  • ha több napra abbahagyja a sínek hordását,  megindul a fogak visszarendeződése

A LEMEZEK ILLESZKEDÉSE
Két hetente általában 0,2 mm-el változtatható a fogak helyzete. Minden egyes sín tulajdonképpen egy-egy lépés a megtervezett állapot felé, ezért a sínek kezdetben nem illeszkednek tökéletesen a fogakra. Ha a lemez széle töri, vagy kellemetlenül nyomja az ínyszélt, ott a szélek ollóval megrövidíthetők, vagy akár körbe is vághatók, egészen az fognyakakig.

TISZTÍTÁS
A páciens saját maga teszi be és távolítja el a készüléket, és fogait minden egyes étkezés után meg kell mosnia és utána lehet visszahelyezni a szájba. Étkezéskor és fogmosáskor értelemszerűen a készülék(ek)et el kell távolítani a szájból. A készülék tisztítása során naponta legalább egyszer fogkefével és fogkrémmel (kézben!) alaposan meg kell mosni a síneket (igény szerint lehet többször is). Fertőtlenítéséhez fogszabályozó készülék tisztító tabletta -(pl. Corega Tabs), vagy citromsav por oldatában áztatás (1 késhegynyi egy pohár vízbe) ajánlott.

EREDMÉNYESSÉG
Ennek a készülékrendszernek vannak bizonyos korlátai, mivel nem minden fogmozgatás végezhető el vele. A sínes kezeléstől nem lehet elvárni, hogy a rögzített készülékkel megegyező precizitású eredményt adjon és azt sem, hogy a középvonal pontosan középre kerüljön. Vannak olyan esetek, amikor a hatékonyság növelése érdekében érdemes rögzített készülékkel kombinálni. A kezelési idő azonban még így is rövidebb, mint a csak rögzített készülékes kezelésé.

OKKLÚZIÓ BEÁLLÍTÁSA
A szabályos okklúzió beállítása, Class II gumihúzással a legtöbb esetben eredményes, akkor, ha a Páciens naponta legalább 20 órán át hordja a gumihúzást. Gyermekeknél napi 22 órás gumizással havonta 1 mm, felnőtteknél kb. 0,5 mm javulás érhető el! Tehát a szabályos harapás beállítása kizárólag a Páciensen múlik. Az orvosnak ebben csak irányító, motiváló szerepe van!

EGYÜTTMŰKÖDÉS
A sikeres kezelés érdekében, mivel kivehető készülékről van szó, a páciens részéről tökéletes együttműködésre van szükség. A készülékrendszer pár (4-7) napos megszokást igényel. Hosszabb idő kihagyása után, az aktuális sín már nem megy szájba. Előfordulhat, hogy a fogak visszarendeződése, nem az előző lépéseknek megfelelően történik, ezért egyik korábbi sín sem illeszkedik a fogívekre. Ebben az esetben új sín sorozat elkészítése válhat szükségessé.

JAVALLAT

  • torlódás, vagy résesség a metszőfogak területén
  • torlódás, vagy résesség az oldalsó fogak területén
  • egyik, vagy mindkét fogív sorba állítása
  • szabályos okklúzió beállítása

A KÉSZÜLÉK KORLÁTAI

  • extrakciós eseteK kezelési ideje túl hosszú
  • Cl III harapás megoldására nem hatékony

3 DIMENZIÓS TERVEZÉS ÉS NYOMTATÁS
A digitális technikáknál a lenyomatot 3dimenziós szkennerrel digitalizálják, majd egy 3D tervező programmal megtervezik a végő állapotot, amelyről több fénykép és videó is készül. Ezek alapján dönthet a Páciens, hogy kéri-e e kezelést, vagy szeretne valahol módosítást a tervben. A kiindulási és végső állapot közötti különbséget 0,1-0,2 mm-es lépésekre felosztva, egy 3D nyomtató kinyomtatja a műanyag mintákat, amelyre elkészülnek a sínek. Ez a technika jóval pontosabb, mert segítségével, igény esetén akár tökéletes okklúzió is elérhető. Eszközigénye miatt ezért jóval drágábbak is, mint a kézi beállítású alignerek.

AZ ELKÉSZÍTÉS FOLYAMATA
Először a fogszabályozó orvos nagyon pontos szilikon lenyomatot vesz a fogsorokról és ezt, vagy a kiöntött mintát továbbítja a laboratóriumnak a páciens fotóival és röntgenfelvételeivel együtt. A lenyomatokat, digitalizálják. A fogszabályozó orvos kezelési terve alapján a labor szakembere készít egy végleges tervet, amely egy háromdimenziós, az orvos számára az internetről letölthető animáció formájában (virtuális kezelési terv), lépésről lépésre bemutatja, hogyan fognak mozogni a fogak a kezelés elejétől a végéig. Ezen az orvos változtathat a saját és/vagy páciense igényeinek megfelelően, és a cég technikusai elkészítik a kívánt változtatásokat. Ha a virtuális terv végleges, az orvos jóváhagyása után a laborban kinyomtatják az összes virtuális mintát egy 3D-s nyomtatóval, amelyek 0,1-0,2 mm-es mozgatásokkal tartalmazzák az egyes lépéseket, amelyek elvezetnek a kívánt eredményhez, majd ezekre elkészülnek a fóliák és indulhat a kezelés. A teljes procedúra a tervezéssel és gyártással kb. 1 hónapot vesz igénybe.

SEGÉDELEMEK
A fogak hatékony mozgatásához használt különböző formájú alakzatokat a kezelés elején ragasztja fel az orvos, indirekt módszerrel. Az elemek kitöltéséhez minél keményebb kompozitot érdemes használni, mert a sínek töbszörri ki és -berakáséval ezek folyamatosan kopnak, 3-4 havonta cseréjükre is szükség lehet. Cseréhez az adott fogon lévő elemet az orvos lecsiszolja és az előző sínt használva indirekt sablonként, a sérült attachmentet újra ragasztja.

ELŐNYÖK

  • Nem csak a front fogakat, hanem az összes fogak sorba állíthatók, egy optimális okklúziónak megfelelően, virtuális artikulátorban.
  • A kezelési idő sokkal rövidebb, hiszen csak egyszer, a kezelés elején kell lenyomatot venni és az összes sínt egyszerre kapja meg a páciens. Így nagy távolságban élő, vagy dolgozó páciens fogszabályozó kezelése is megszakítás nélkül folyhat. Ettől függetlenül nagyon fontos az orvosi ellenőrzés, legalább 2 havonta!
  • Olyan eseteket is meg lehet vele oldani, amely a hagyományos CA kezeléssel nem lehetséges.
  • Az egyes fogak extrém mozgatásához nem szükséges gumihúzás. Ezeket a digitálisan tervezett segédelemekkel pontosan meg lehet tervezni.
  • A végeredmény videón és 3 dimenziós mintán megtekinthető.

VISSZARENDEZŐDÉS KEZELÉSE
A kezelés bármely okból történő megszakítása következtében történő visszaesés bármikor folytatható a minták alapján. Az orvos ilyenkor egy lenyomat alapján készült mintára rápróbálja a korábban hordott síneket. Azzal a számú sínnel kell folytatni a kezelést, amely számú rámegy a mintára.

A KÉSZÜLÉK KORLÁTAI
A fogívek pontos érintkezése, a szabályos okklúzió kialakítása, csak intermaxilláris gumihúzással oldható meg, (mint a rögzített készüléknél) azaz napi minimálisan 22 órás gumizással havonta 0,5-1 mm javulás érhető el.